Jo vairāk pasaule, šķiet, sliecas uz veselīgāku uzturu un jo īpaši pievēršas Japānas un Dienvidkorejas virtuvei, lai izprastu ilgas un veselīgas dzīves noslēpumus. Tieši šajās valstīs paredzamais dzīves ilgums ir gandrīz sasniedzis 90 gadus, un visiem kļūst arvien skaidrāks, ka tik spožu vecumu ietekmē pārtikas izvēle, ko ko korejieši un japāņi ik dienu liek uz sava galda.
Viens no šādiem produktiem ir kimči - raudzēts dārzenis. Ja esat kādreiz ceļojis pa Dienvidkoreju, noteikti būsiet redzējis galdus, kas klāti ar bļodiņām, uz kurām likti visdažādākie dārzeņi, kas mērcēti sāļskābā, skābā un skāba mērcē. Korejieši ir tik ļoti aizrāvušies ar kimči, ka bieži vien viņu mājās ir pat atsevišķs ledusskapis, kas paredzēts tikai raudzētajiem garšvielām. No vienas puses, tas nodrošina, ka ne pārāk patīkamā kimči smarža neiekļūst citos kopīgajā ledusskapī uzglabātajos produktos, bet vēl svarīgāk ir tas, ka kimči ledusskapī tiek uzturēta nemainīga temperatūra, kas ir raudzēto dārzeņu labākais draugs.
Interesanti, ka japāņi vispār neražo kimči, un viņu virtuvē jūs neatradīsiet nekādu pikantumu vai kādu ļoti izteiktu garšu, kas pārspētu citas. Taču japāņi dārzeņus raudzē ļoti specifiskā veidā, izmantojot īpašus miltus, kas dārzeņiem piešķir īpašu garšu.
Kad reiz ceļoju pa Dienvidkoreju, es pat plānoju uz mājām atvest kimči ledusskapi, jo jau zināju, ka kimči man mājās ir obligāta sastāvdaļa. Tas ir ne tikai veselīgs, gremošanu veicinošs produkts, bet arī fantastisks našķis pie gaļas un dārzeņu ēdieniem un rīsiem. Diemžēl es nebiju paņēmusi līdzi ledusskapi (un es pat nevarēju atrast, kas šādus ledusskapjus importētu uz Eiropu), taču es paņēmu līdzi dažas laika gaitā pārbaudītas dārzeņu raudzēšanas receptes un dažus kilogramus korejiešu čilli piparu - gochugaru. Šie čilli ir asāki par saldajiem pipariem, bet maigāki par mūsu valstī nopērkamajiem čilli pipariem. Tāpēc proporcijas var brīvi pielāgot, izmantojot mūsu valstī sastopamos čilli, un to daudzums ir atkarīgs no tā, kā jūs un jūsu organisms panesiet asumu. Taču, ja ceļojat uz Londonu vai Vācijas lielajām pilsētām, vai pat Varšavu, neaizmirstiet apmeklēt kādu no lielākajiem lielveikaliem vai specializētajiem Āzijas pārtikas veikaliem, lai iegādātos īstu korejiešu gochujang! Viss pārējais Lietuvā ir ļoti viegli pieejams.
Tradicionālo korejiešu kimči gatavo tikai no Pekinas kāpostiem. Pagatavošanas process ir pavisam vienkāršs: sasmalcinātus Pekinas kāpostus jātur sālsūdenī zem spiediena, lai tos mīkstinātu un piešķirtu tiem nedaudz sāļuma. Pēc tam tos noskalo, nosusina un sajauc ar asu garšvielu pastu, kas pagatavota no ķiplokiem, ingvera, čilli un zivju mērces, sojas un cukura. Kāposti istabas temperatūrā sāk fermentēties vienas līdz divu dienu laikā, un tad tos var ēst vai ievietot ledusskapī, lai fermentācija palēninātos. Kimči ledusskapī var saglabāties ļoti ilgi, tāpēc ir vērts pagatavot vairākas burkas uzreiz.
Mans iecienītākais ir kraukšķīgs kimči, ko gatavo no kubiņos sagrieztiem garajiem redīsiem. Jāsaka, ka esmu mēģinājusi kimči pagatavot arī no lietuviešu dārzeņiem - ķirbjiem, kolrābjiem, melnajiem redīsiem - un visi šie dārzeņi ir lieliski izdevās. Tāpēc šeit ir daudz vietas eksperimentiem.
Tikmēr mans pēdējais mēģinājums, iespējams, bija vislabākais, jo es pagatavoju sava veida mīksto un kraukšķīgo dārzeņu maisījumu jeb "kimchi salātus", vienā traukā sajaucot gan Pekinas kāpostus, gan balto redīsu salmiņus. Tāpēc šī garšas un kraukšķīguma kombinācija, iespējams, bija visveiksmīgākais un veiksmīgākais eksperiments, turklāt salātus var ēst uzreiz, bez ilgākas fermentācijas. Taču ledusskapī tie uzglabāsies vismaz nedēļu.
Reklāma
Kimči salātus var ēst uzreiz, bet pēc pāris dienām ledusskapī tie kļūs tikai vēl garšīgāki!
Reklāma
Kā jau minēju, kimči (skābēti kāposti) ir ļoti piemēroti gaļas un veģetāriem ēdieniem vai vienkārši kā ļoti garšīga uzkoda.