Pavlova ir moringa deserts, kas strauji iekaro popularitāti visā pasaulē. Mūsu valsts nav izņēmums: jau vairākus gadus arvien vairāk mūsu tautiešu gatavo šo gardumu mājās un aromatizē to ar sezonālām ogām. Un kas vēl ir vajadzīgs? Pavlova ir viegls un salds kārums, kas vainago vasaras noskaņu ar visskaistākajām krāsām un garšām.
Man jāatzīst, ka līdz pat šai vasarai mūsu mājās nebija tāda ēdiena kā Pavlova. Un kafejnīcās, izvēloties desertus pie kafijas, mēs ar ģimeni mēdzām uzmesties un izvēlēties ko citu.
Vasaras sezonā pavlova ir tas, kas glābj ikvienu, kam apnikušas biskvīta kūkas ar to bagātīgajām un smagnējām šokolādes, karameles vai riekstu garšām.
Lielā vēsture.
Ja pavlova jums jau ir pazīstama, droši vien labi zināt, ka šī moringa kūka ir nosaukta slavenās krievu balerīnas Annas Pavlovas vārdā, kad viņa viesojās Austrālijā un Jaunzēlandē. Nav nekāds brīnums, ka Pavlova ir kļuvusi par šo divu valstu nacionālo desertu un tiek gatavota ne tikai vasarā, bet arī tādu svētku laikā kā Ziemassvētki. Tradicionālo kūku rotā putukrējums un augļi un ogas (parasti zemenes, kivi un pasifloru augļi).
Pavlova arī nav vecs deserts. Kūkas recepte, kas ir gandrīz identiska mūsdienu pavlovas receptei, pirmo reizi tika publicēta 1922. gadā austrālietes Emīlijas Futteres pavārgrāmatā. Taču nav pilnībā zināms, vai tieši viņa ir šī deserta autore.
Var arī norādīt, ka dažādi pārtikas kritiķi nepiekrīt, ka pavlovas kūka ir autentisks Austrālijas un Jaunzēlandes radījums. Tiek apgalvots, ka, tā kā morengas ir pazīstamas un gatavotas jau sen, pavlova ir vienkārši atšķirīga morengas deserta versija. Tā nu ir, ka šis gardums tiek gatavots citādā veidā nekā ierastie morengi, un šis pagatavošanas veids padara kūku daudz trauslāku.
Reklāma
Pavlova arī šķiet diezgan viegli pagatavojams deserts. Tam daļēji var piekrist, jo pati morenga recepte nav īsti sarežģīta un neprasa daudz izsmalcinātu sastāvdaļu. Taču pašā ražošanas procesā ir vairāki "āķi", uz kuriem ļoti viegli uzķerties. Morengs nebūt nav draudzīgs ar taukiem, tāpēc trauku vispirms vajadzētu kārtīgi nosusināt un notīrīt ar etiķī vai citrona sulā samērcētu papīra dvieli.
- Olu baltumiem jābūt istabas temperatūrā.
- Labāk būtu izmantot nevis svaigākas, bet gan vecākas olas baltumus. Tas padarīs pavlovu stingrāku.
- Nekādā gadījumā olu baltumus nedrīkst saputot. Vislabāk, ja, sākot putot morengu ar elektrisko mikseri, iestatiet taimeri uz 10 minūtēm. Līdz 8. minūtei lēnām pievieno cukuru pa karotei.
- Izmanto pēc iespējas smalkāku cukuru, bet ne pūdercukuru. Ārzemēs ir diezgan izplatīts desertos izmantot ļoti smalku pūdercukuru, bet man nav izdevies to atrast, lai iegādātos. Katrā ziņā par to nav jābēdājas - parastā cukura sasmalcināšanai var izmantot elektrisko smalcinātāju. Kam tas ir vajadzīgs? Pavlovas morengā cukurs ir jāizšķīdina. To, vai cukurs ir pilnībā izšķīdis, var pārbaudīt, berzējot nedaudz morenga starp pirkstiem. Lielie atlikušie cukura kristāli var aizturēt mitrumu un izdalīties, kad Pavlova žūst.
- Skābi vienmēr pievieno pēc tam, kad olu baltumiem ir pievienots cukurs.
- Cietes pievienošana notiek uzmanīgi, ar lāpstiņu, nevis vienkārši ar maisītāju pievienojot olu baltumu un cukura maisījumam. Ideālā gadījumā pēc pusi cukura pievienošanas putojošajiem olu baltumiem pārtrauc putukrāsošanu, pievieno cieti un turpina pievienot cukuru un maisīt. Gan ciete, gan skābe darbojas kā morengu stabilizatori. Tiek apgalvots, ka tieši ciete palīdz uzturēt pavlovas virskārtu kraukšķīgu un iekšpusi mīkstu, taču ir tikpat daudz apgalvojumu, cik faktu, kas tos atspēko. Jebkurā gadījumā ciete patiešām nekaitē.
- Veidojot pavlovu, cepamo papīru piestipriniet pie cepamās paplātes ar morengu. Pretējā gadījumā tev noteikti būs grūti!
- Pavlovas ir visdažādākās - zemas, augstas, apaļas, taisnstūra formas u.c., bet atceries, ka, veidojot morengu, ir jādomā par pavlovas dekorēšanu ar krēmiem un ogām. Tāpēc morengas virsmu veidojiet gludu vai nedaudz ieliektu. Šādā veidā visas augļu skaistules paliks savā vietā un neslīdēs.
- Morengs ir diezgan nedraudzīga lieta, un tam nepatīk mitrums vai pēkšņas temperatūras svārstības. Tāpēc nekad neatveriet cepeškrāsni! Izcepiet morengu un pēc izcepšanas vienkārši atstājiet to cepeškrāsnī, lai tas pilnībā atdzistu. Vislabāk ir cept morengu vēlu vakarā, atstāt to cepeškrāsnī uz nakti un rotāt no rīta vai cept no rīta un rotāt vakarā. Neizgatavotu pavlovu var uzglabāt cieši noslēgtā traukā vairākas dienas. Tāpat ir vispārpieņemts, ka pavlovai ir vajadzīgi labi laikapstākļi, jo lietus laikā ir ļoti grūti izžāvēt morengu, un būs jāgaida saulainas dienas. Ko es varu teikt? Tajā ir daudz patiesības (vismaz no manas personīgās pieredzes).
- Mēs nebaidāmies no plaisām. Īstā pavlovā tās ir. Mēs pārklājam plaisas virspusē ar krēmu un ogām, lai tās nebūtu redzamas. Nu, ja pavlova sabrūk, kad mēģinām to likt uz šķīvja, krēmu un ogas liekam uz šķīvjiem kopā ar pavlovas drupatām un pasniedzam dekonstruētu deserta versiju. Tas neapdraud garšu!
Par krēmiem:
Mascarpone krēms. Mascarpone krēmu ir ļoti vienkārši pagatavojams. To var pagatavot tikai dažu minūšu laikā. Tomēr krēms nav jāsaputo līdz putukrējuma konsistencei. Ļaujiet tam būt mīkstam, pūkainam un nedaudz šķidram. Šis krēms būs kā pretsvars saldajam morengam, jo tas ir atsvaidzinošs un diezgan neitrāls.
Limes krēms. Tā kā morengs ir salds, maskarpones krēms ir neitrāls, tāpēc tieši laima krēms tam piešķir papildu dzirksti. Krēmam, kas lieliski sader ar ogām, ir bagātīga garša, taču tas ir ļoti universāls un izmantojams dažādos veidos - ar cepumiem, eklēriem u.c.
Reklāma
Limes krēmu pagatavot ir nedaudz sarežģītāk nekā maskarpones krēmu, taču tas joprojām ir viens no vieglākajiem konditorejas krēmiem, kādu esmu mēģinājusi pagatavot. Un, protams, esmu gatavojusi krēmus, kuru pagatavošana ir prasījusi daudz pūļu, taču laima krēms, ko jūs gatavojaties nobaudīt, bija daudzkārt labāks. Un tas noteikti ir vieglāk pagatavojams!"
Reklāma
Esmu apskatījusi pavlovas pagatavošanas kļūdas un to risinājumus. Pavlovas recepte, ko esam pilnveidojuši, ir mainījusi manas ģimenes dzīvi un mūsu priekšstatus par vasaras desertu. Ceram, ka tā atstās iespaidu arī uz jums! Jūs varat pamēģināt pagatavot vienu lielu pavlovu (bet ieteicams, lai tās augstums nepārsniegtu 5 cm) vai arī varat izvēlēties pagatavot 8 mazas mini pavlovas un baudīt atsevišķus desertus (kā es vienmēr daru). Un tagad recepte!